admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Bitcoin madenciliği nedir?

Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği en basit tanımıyla çeşitli matematiksel bulmacaları çözerek Bitcoin (BTC) üretme işlemidir. Bitcoin (BTC) blok zincirindeki işlemler, Bitcoin madenciliği tarafından doğrulanır, tamamlanır ve zincire yeni bloklar olarak eklenir. Başka bir deyişle, bitcoin madenciliği, bitcoin üretiminin yanı sıra blok zincirinin güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlar.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği, matematiksel bulmacaları çözmek için bilgisayar işlem gücünü kullanan düğümler tarafından yapılır. Bu düğümlere “küçükler” denir. Bulmacayı çözen ilk Bitcoin madencisi, işlemi onaylar ve Bitcoin blok zincirine yeni bir blok ekler. Karşılığında ise belirli bir miktar BTC ile ödüllendirilecektir. Bu nedenle, yeni BTC dolaşımda olacak. Bu süreç aslında Bitcoin blockchain konsensüs mekanizması olan Proof-of-Work‘ün bir parçasıdır.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?

Bitcoin madenciliği bilgisayar hesaplama gücü kullanılarak yapılır. Bu bilgi işlem gücü, ilgili donanımın bilgi işlem gücüne (CPU) bağlıdır. Bitcoin madencileri, işlemleri doğrulamak için Bitcoin algoritması tarafından oluşturulan matematiksel bulmacaları çözmek için bilgisayar işlem gücünü kullanır. Karşılığında, blok ödülleri veya madencilik ödülleri olarak bilinen BTC ödüllerini alacaksınız. Bu şekilde yeni bitcoinler yaratırlar.

Bitcoin işlemleri, blok zinciri adı verilen bir veritabanına eklenen bloklar halinde gruplandırılır. Bitcoin ağındaki tam bir düğüm, blok zincirini izler ve blok zincirinde yapılan işlemleri doğrular. Bitcoin madencileri, blok zincirinin tüm geçmişini indirir ve mevcut işlemleri tek bir blokta birleştirir.

Hesaplama sorunlarını çözerek, Bitcoin madencileri işlem bilgilerini doğrular ve Bitcoin ağına olan güveni artırır. Bitcoin işlem bilgilerini doğrulamanın arkasındaki fikir, çifte harcamayı ve kötü niyetli işlemleri önlemektir.

Bitcoin madenciliği başlangıçta düzenli bir merkezi işlem birimine (CPU) sahip tek bir masaüstü bilgisayarda yapıldı. Ancak ağ büyüdükçe ve ağdaki işlem sayısı arttıkça bu yöntem çok yavaşladı. Bugün, Bitcoin madenciliği birçok coğrafyaya yayılmış büyük madencilik havuzları kullanılarak yapılıyor ve birçok madencilik şirketi ortaya çıkıyor.

Bitcoin madenciliği nedir?

Madencilik ödülleri

Bitcoin madenciliği, blok ödülleri veya madencilik ödülleri adı verilen bir ödül sistemi ile ödüllendirilir. Bir işlemi doğrulayan, yeni bir blok oluşturan ve onu zincire ekleyen ilk Bitcoin madencisi, belirli bir miktar BTC ile ödüllendirilecektir.

Bitcoin madenciliği ödülleri, üretilen her 210.000 BTC için yarı yarıya azaltılır. Bu işleme halving denir. Bitcoin blok zinciri 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde madencilik ödülü 50 BTC idi. Bitcoin madenciliği bugün 6,5 BTC ile ödüllendiriliyor.

Bitcoin madenciliği ve enerji tüketimi

Bitcoin ağının enerji tüketimi, 2009’daki başlangıcından bu yana tartışılıyor. Bitcoin madenciliği, bilgisayarların bilgi işlem gücüne dayandığından enerji yoğundur. Bu da Bitcoin madenciliği faaliyetlerini maliyetli hale getiriyor.

Bitcoin madenciliği ise çevresel etkisi açısından da tartışılıyor. Bitcoin madencileri uzun bir süre fosil yakıtlara dayalı enerji kullandılar. Bunun çevre üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi birçok ülkeninkini aşıyor ve yüksek karbon ayak izi nedeniyle Bitcoin çevreciler tarafından “kirli para birimi” olarak adlandırılıyor. Ancak bugün, Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerji kaynaklarından da yararlanıyor. Madencilik şirketleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının yoğun olduğu ülkelerde Bitcoin madencilik tesisleri kurarak Bitcoin’in olumsuz çevresel etkisini azaltmaya çalışıyor.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 12 Yorum
  1. COCO JOMBO dedi ki:

    Can you be more specific about the content of your article? After reading https://www.1isara.com/meteoroloji-genel-mudurlugu-sozlesmeli-personel-alim-ilani/