👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

HALKA ARZ ALINIR MI ? HALKA ARZ KAZANDIRIR MI ?

Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

HALKA ARZ ALINIR MI ? HALKA ARZ KAZANDIRIR MI ?

HALKA ARZ ALINIR MI ? HALKA ARZ KAZANDIRIR MI ? Hemen hemen her halka arzda çoğu kişi kendine bu soruyu sorar. Bunun sebebi halka arz  olup 10 tavan yapan hisseler yüzde yüzden daha fazla kazanç varken , diğer yandan halka arz olup açılan hissenin açılış fiyatının altına düşmesi de olumsuz olarak insanları tedirgin etmektedir.

Halka arzın gerekçesi nedir?

Şirketlerin halka arz için çeşitli ve çeşitli nedenleri vardır. Bu tanım bir şirketi parçalamak veya dağıtmak anlamına gelse de şirketini büyütmek isteyen yöneticiler bu yöntemi kullanırlar. Oldukça hızlı büyüdüğü ve başarılı olduğu bilinen şirketler bile operasyonlarını genişletmek ve şirketin yatırımını finanse etmek için bu yöntemi kullanıyor. Büyük, başarılı şirketlerin halka arz için talep yarattığını ve bu talebi mali zararı olan şirketlerin yarattığını unutmayın. Mali zarara uğrayan şirketler, herhangi bir borç veya banka kredisi almadan yatırımlarına devam etmek veya borçlarını kapatmak için bu talebi oluşturabilirler. Genel olarak, her iki şirket türü için de hedeflere ulaşan ve uzun vadeli olumlu sonuçları olan bir faaliyet olarak ortaya çıkıyor.

Halka arz talep etmek için şartlar ve koşullar nelerdir?

Firmaların ticari talep oluşturup borçlarını kapatabilmeleri veya büyük yatırımlar yaparak gelişme sağlayabilmeleri için belirli şartlar vardır. Bu koşullar incelenir ve şematik olarak gösterilirse aşağıdaki gibidir. Halka arz için talep oluşturmak isteyen şirketlerin yapması gereken ilk şey aracı kurumlarla iletişime geçmektir. Güvenliği sağlamak için bu işlemi yapmak zorunda olan şirketlerin bir aracı kuruluşla aracılık anlaşması yapması gerekmektedir. Arabuluculuk sözleşmesini akdeden kuruluşun, halka arza yetkili kuruluş olması gerekir. Aracılık sözleşmesi yapan ve aracı kurumlarla anlaşan bir şirketin bir sonraki aşamada Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurması gerekir. Aracı ile anlaşma yapması gereken halka arz şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu ile de anlaşma yapması gerekir. Bu sözleşme sayesinde şirketin tüm kararları ve faaliyetleri izlenecek ve pay sahiplerinin hakları önlenecektir. Aracılık sözleşmesi ve Borsa Kurulu ile sözleşmenin imzalanmasından sonra son adım olarak halka arz başvurusunun Borsa İstanbul’a yapılması gerekmektedir. Başvuruya olumlu yanıt gelmesi halinde şirket herhangi bir engele takılmadan halka arza başlayabilir. Halka arzın şirketler için olumlu yönleri Halka arzlar farklı amaçlar için oluşturulurken genellikle olumlu sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Halka arzın şirketler açısından olumlu yönleri şu şekilde sıralanabilir. Mali zararı olan işletmelerin zararları giderilerek finansman sağlanmaktadır. Şirket varlıklarını güçlendirerek finansal yapıya olumlu katkı sağlar. Yatırımcılara şirkete tanınırlık ve prestij kazandırır. Halka arza başlayan şirketler, müşteriler ve hissedarlar nezdinde güven ortamı oluşturmakta ve kredibiliteyi artırmaktadır.

HALKA ARZ ALINIR MI ? HALKA ARZ KAZANDIRIR MI ?Eşit mi oransal mı halka arz alınmalı ?

Eşit olarak dağıtım yapılan bir hisse de herkesde eşit ve küçük sayılarda olacağı için satılıp toplanıp büyümesi ve balina etkisi olması biraz zaman alır . Bu nedenle eşit dağılım hisseler de olan halka arz , oransal  dağıtım ile olan halka arz dan daha sağlıklıdır. Oransal alım da paran kadar büyük alabilme ihtimalin olduğu için küçük yatırımcı fazla lot sayısı elde edemez. Ama son zamanlarda ki halka arz hisseler küçükte olsa yatırımcı için cep harçlığı çıkarmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 17 Yorum
  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me? https://www.1isara.com/kepce-operatoru-alim-ilani-turkiye-geneli/

  2. ram dedi ki:

    I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!