NFT nedir?

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
NFT  nedir?
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

NFT nedir?

Non-Fungible Token (NFT), en kısa tanımıyla benzersiz bir dijital varlıktır. Koleksiyondan sanal ayakkabılara, sanal oyun içeriğinden dijital mülklere kadar pek çok benzersiz dijital varlığı temsil eder. NFT’ler, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur ve öncelikle Ethereum belirteç standardını kullanır. Ancak kripto para birimlerinden farklı olarak Ethereum’un ERC-20 standardı yerine ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında işlem görmektedir. Modern yenilikler, 2017’den bu yana NFT’lere 174 milyon doların üzerinde harcanan dijital ürünlerin sahipliğini kitlelere yaymıştır. Arz ve talep dengesi, tüm değerli varlıklar gibi NFT‘lerin fiyatını belirler. NFT’nin benzersizliği nedeniyle, satılan ürünler koleksiyon olarak kabul edilir ve oldukça değerlidir.

NFT’lerin değeri nedir?

Her NFT’nin benzersiz bilgiler içermesi ve kolayca erişilebilir olması, dijital ürünlerin toplanabilir fiziksel ürünlere göre avantajını göstermektedir. Bu, taklit ürünlerin üretimini ve tekrarını önler ve dijital varlıkların benzersizliği hakkındaki tüm bilgilerin önceki sahiplerden ve üreticilerden temin edilmesini sağlar.

Kripto varlıkların aksine, NFT’ler değiştirilebilir değildir. Her birinin benzersiz olması, her biri farklı özelliklere sahip iki varlığın eşdeğer olmasını engeller. NFT bunu bir futbol maçına bilet olarak görebilir. Her bilet benzersizdir, çünkü her bilet farklı bir stadyum ve tarih, izlenecek takım, koltuk ve bileti satın alan kişinin kişisel bilgilerini içerir, bu da sahibine stadyumun benzersiz bir manzarasını sunar.Bu nedenle eşdeğer değişim mümkün değildir. NFT’ler ayrıca sanatçıların üretmesine de olanak tanır. Eserlerin dünya çapında dağıtılması, dijital eserlerin dolaşımını sağladı ve aracıları devre dışı bırakmak, alıcılarla yapımcıları eşleştirmeyi kolaylaştırdı. Ayrıca satın alınan eserin mülkiyetinin değişmesi durumunda telif bilgileri ile sanatçının hakları korunur ve sonraki değişim sürecine yapımcı müdahil olur. Örneğin, aktör William Shatner, fotoğraflarının dijital haritasını işledi ve bu dijital fotoğrafları sattı. Bu kartlar el değiştirdiğinde üreticiden pay alıyorsunuz. NFT’nin diğer özelliklerinden bazıları şunlardır: Her şeyin belirli bir kapsamı vardır – bir oyunda satın alınan içerik başka bir oyunda kullanılamaz – ürünler çoğaltılamaz veya parçalanamaz. Blok zincirinde bulunur ve işlenir, dolayısıyla silinemez veya değiştirilemez. Akıllı sözleşmeler kullanılarak, her ürünün güvenilirliği şeffaf bir şekilde sunulur ve kontrol edilebilir olduğu gösterilir.

NFT nedir?

Yüksek kaliteli NFT örnekleri

Oluşturulan ilk NFT’lerden biri olan CryptoPunk oyunundan bir karakter olan Alien2089, Ocak 2021’de 605 Ethereum’a (27 Şubat 2021 itibariyle 6.455.000 TL) satıldı.

CryptoKitty oyunundaki “Dragon” karakteri 600 Ether (27 Şubat 2021 itibariyle 6.350.000 TL) değerindedir.

F1 Delta Time oyunundan ‘1-1-1’ yarış arabası Mayıs 2019’da 415,9 Ethereum’a (27 Şubat 2021 itibariyle 4.440.000 TL) satıldı.

Şimdiye kadarki en değerli NFT satışı “Her gün:
İlk 5.000 gün”. Bu eser, tarihi bir müzayede evinde satılan ilk NFT idi ve gelişmekte olan pazarlar için yeni kurumsal meşruiyet gösteriyordu. Beeple‘ın 5 bin adet JPG formatındaki dijital eseri, 25 Şubat’ta açılan müzayedede 69.4 milyon dolara (yaklaşık 550 milyon lira) satıldı.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. transdermal dedi ki:

    well done to you for writing https://www.1isara.com/transdermal-dalga-teknolojisi-nedir/