👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bütün bitcoinleri etkileyen bu gizemli kişi kim ? İlk kripto para birimi ve blok zinciri olan Bitcoin (BTC), ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından imzalanan bir tanıtım belgesinde tanıtıldı. Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi ve 2009 yılında piyasaya sürüldü.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Ancak Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto aslında bir takma addır. Satoshi Nakamoto, tek bir kişi olabileceği gibi birden fazla kişi tarafından kullanılan bir takma ad da olabilir. Satoshi Nakamoto’nun kimliği açıklanmadı ve bilinmiyor. Satoshi Nakamoto kimdir?
Bitcoin’in yaratıcısı ve Bitcoin hakkında Beyaz Kitap’ın yazarı Satoshi Nakamoto kimliği belirsiz bir kişidir. Satoshi Nakamoto ismi bir Japon lakabıdır. Bununla birlikte, Satoshi Nakamoto’nun e-posta gruplarında, forumlarda ve Bitcoin teknik incelemelerinde mükemmel İngilizce kullanması nedeniyle İngilizce konuşulan bir ülkede büyüdüğüne inanılıyor.

Satoshi Nakamoto’nun da Hal Finney ve Nick Szabo gibi Bitcoin’e ilham veren bir bilgisayar bilimcisi olduğu öne sürüldü. Özellikle ilk Bitcoin işleminin 12 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında gerçekleşmiş olması da bu fikri destekler nitelikte. Nick Szabo ise Bit Gold dijital para birimi mekanizmasıyla bir Bitcoin öncüsüydü ve ilk kez 1993 yılında “akıllı sözleşmeler” kavramını tanıttı. Ancak ne Hal Finney ne de Nick Szabo, Satoshi Nakamoto olduklarını kabul etmediler.

Satoshi Nakamoto Kimdir?Satoshi Nakamoto ve Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC) teknik incelemesi 2008’de yayınlandı. Bitcoin tanıtım belgesinin yazarı Satoshi Nakamoto’dur. 12 Ocak 2009’daki ilk Bitcoin işleminde Satoshi Nakamoto, bilgisayar bilimcisi Hal Finney’e 10 BTC aktardı.

Satoshi Nakamoto, 2010 yılının ortalarına kadar Bitcoin blok zincirinde diğer geliştiricilerle birlikte çalışmaya devam etti. Ancak 2010 yılında Bitcoin topluluğundan ayrıldı ve Bitcoin geliştirmeyi bıraktı. Bugün Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin cüzdanında yaklaşık 1 milyon BTC var. Satoshi Nakamoto bu bitcoinleri satmak istediğinde veya piyasada etkileşim yapmak isterse bu kadar elinde bulunan bitcoin ile her şeyi de yapabilecek kapasitedir. Düz mantık böyle düşünsek te sonuşta bu kadar elinde bitcoin bulunduran Satoshi Nakamoto bitcoin yükseldiği durumda daha da çok kazanç sağlayacaktır. Bitcoin de ki büyük artış durumunda ise servetini katlayacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. gateads dedi ki:

    At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.