👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Soğuk Cüzdan nedir?

Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Soğuk Cüzdan nedir?

Günümüzde kripto para piyasası gelişiyor ve büyüyor. Bireysel kullanıcılardan işletmelere, kurumlardan hükümetlere kadar pek çok kişinin kripto para birimleri vardır. Ancak, sosyal medya aracılığıyla veya arkadaşlarından haber alarak bu ekosisteme çekilen birçok kişi, kripto para birimlerini nasıl güvence altına alacaklarını bilmiyor. Bu makale, kripto varlıklarınızı saklamanın en kolay ve en güvenli yolunu açıklamaktadır. Kısacası kripto soğuk cüzdan, kripto paralarınızı saklamanın en kolay yolu!

Soğuk Cüzdan nedir?

Kripto cüzdanı nedir?

Kripto para cüzdanı, kendi kripto para birimlerinizi saklamanıza ve aktarmanıza izin veren bir uygulamadır. Kripto para cüzdanları soğuk cüzdanlar ve sıcak cüzdanlar olarak ikiye ayrılır.

Soğuk Cüzdan nedir?

Soğuk cüzdan, kripto para ticareti yapan birçok kişinin duyduğu bir kavramdır. Soğuk cüzdan, Bitcoin (BTC veya Ethereum (ETH)) gibi değerli kripto para birimlerini koruyabilen çevrimdışı bir cüzdandır.

Soğuk cüzdanlar, internet üzerinden gelecekteki risklere karşı koruma sağlamak için kripto para birimlerinin çevrimdışı olarak saklanmasına yardımcı olur.

Soğuk cüzdanlar nasıl çalışır?

Soğuk cüzdanlar, kripto para birimlerinizi siber saldırılardan korumanın en iyi yoludur. Çünkü bu cüzdanlar internete bağlı değil. Bu nedenle çok güvenlidir. Soğuk cüzdan, özel anahtarlar oluşturmak için rastgele sayı oluşturucuya sahip fiziksel bir cihazdır. Genel olarak, kripto para birimlerinin çevrimdışı saklanabileceği tüm yollar, soğuk cüzdanlar kapsamındadır.

Soğuk cüzdanlar her zaman internete bağlı değildir, bu da onları daha az kullanışlı hale getirir. Ancak, yüksek güvenlik seviyesi nedeniyle uzun vadeli yatırımcılar tarafından tercih edilirler.

Soğuk cüzdan nasıl kullanılır? Siber suçların oldukça arttığı bu günlerde soğuk cüzdan kullanımı oldukça yaygın. Kripto para birimini soğuk bir cüzdanda saklıyorsanız, bir kağıt cüzdan veya donanım cüzdanı kullanmalısınız. Her iki durumda da, cüzdanı kullanmak için başka bir cihaza ihtiyacınız olacak.

Ne tür soğuk cüzdanlar var?

Soğuk cüzdan, tipik olarak internete bağlı olmayan USB bellek çubuğu gibi fiziksel bir donanım parçasıdır. Kripto para cüzdanları için en güvenilir soğuk cüzdanlar kağıt cüzdanlar, donanım cüzdanları ve fiziksel bitcoin cüzdanlarıdır.

Kağıt cüzdan

Kağıt cüzdan, üzerinde anahtarlarınızın yazılı olduğu ve genellikle bir QR koduyla gösterilen, halka açık, basılı bir belgedir. İnternet üzerinden çalınma riski olmasa da, lütfen bu belgeyi iyi durumda tutun. Bunun nedeni, belgelerinizin kaybolması, çalınması veya hasar görmesi durumunda hesabınıza erişemeyecek olmanızdır. Eksiklikleri nedeniyle kağıt cüzdan kullanımı artık riskli kabul ediliyor. Kağıt cüzdanların en büyük dezavantajlarından biri, sadece bazı kripto para birimlerini değil, tüm kripto para birimlerini gönderebilmenizdir.

Soğuk Cüzdan nedir?

Donanım cüzdanı

Donanım cüzdanı, özel anahtarları güvenli bir şekilde saklamak için kullanılan bir cihazdır. Özel anahtarınızı, kripto varlıklarınıza erişim sağlayan çevrimdışı bir kripto çipinde saklayın.

Donanım cüzdanınıza erişmek için cüzdan alanına PIN kodunuzu girmeniz gerekecektir. PIN kodunuzu unutursanız, cihazınızı sıfırlamanız gerekecektir. Özel anahtarların cihazdan çıkmasını engelleyen donanım cüzdanları çevrimdışıdır ve başka bir cihazda kullanılmaları gerekir. Donanım cüzdanları, gelişmiş güvenlik yapıları sayesinde bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan virüs almaz veya özel anahtarlarınızı açığa çıkarmaz.

Fiziksel bitcoin cüzdanı

Fiziksel bir Bitcoin cüzdanı, paranın madeni para gibi yerleştirildiği bir tür soğuk cüzdandır. Fiziksel Bitcoin cüzdanlarının amacı, onları çevrimdışı satın alma işlemleri için kullanmaktır, ancak bu günlerde koleksiyoncular arasında da oldukça popülerdirler. En popüler soğuk cüzdan markaları nelerdir?
Fiziksel donanımdan yapılan soğuk cüzdanlara birçok alternatif bulunmaktadır. Birçok kaliteli ve güvenli soğuk cüzdan modeli bulunmaktadır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre en iyi soğuk cüzdanı seçebilirler.

Günümüzün en popüler ve en iyi soğuk cüzdanı. CoolWallet S, Ledger Nano S, Billfold Steel Bitcoin Cüzdanı, Trezor, KeepKey, Coinkite Steel ColdCard. Soğuk cüzdan mı güvenli sıcak cüzdan mı?
Soğuk ve sıcak cüzdanlar arasındaki en büyük fark, daha önce de belirtildiği gibi sıcak cüzdanların internete bağlı yapılar olması, soğuk cüzdanların ise çevrimdışı kullanılmasıdır. İnternette sıcak cüzdanların varlığı, kullanımlarını kolaylaştırır ve siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir. Ancak, kullanıcılar ticaret için soğuk kripto varlıklarını kullanabilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum