👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Google gizlilik ihlali sebebiyle 5 m $ tazminat ödeyecek

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Google gizlilik ihlali sebebiyle 5 m $ tazminat ödeyecek

                                                                                   

 

 

Amerikalı teknoloji şirketi Google, kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 5 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

BBC‘nin haberine göre Kaliforniya bölge mahkemesi, Google‘ın kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla açılan davada anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Baş Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Google’ın davacılarla 5 milyar dolar tazminat ödemek üzere anlaşmaya vardığını açıkladı.

Hukuk firması Boies Schiller Flexner tarafından 2020 yılında açılan dava, kullanıcılar Chrome’da gizli modu etkinleştirdiğinde bile Google’ın çerezlerinin kullanıcıların tarama etkinliklerini izlemeye devam ettiğini iddia ediyor.

Bu arada Google sözcüsü Jose Castaneda, söz konusu iddiaları yalanladı ve şirketin kendisini yasal yollardan güçlü bir şekilde savunma niyetinde olduğunu söyledi.

Castaneda, Chrome‘un Gizli modunun, tarayıcınız veya cihazınız tarafından kaydedilmeden internette gezinme yeteneği sağladığını, ancak aynı zamanda web sitelerinin, her yeni gizli sekme açıldığında tarama etkinliğiniz hakkında bilgi toplamasına da olanak tanıdığını söyledi.

Geçen yıl Yargıç Rogers, Google’ın davayı reddetme talebini reddetti.

Amerikalı teknoloji şirketi Google, kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla Kaliforniya Bölge Mahkemesinde açılan davada 5 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Google, Android uygulama mağazası Google Play Store’daki rekabeti boğduğu gerekçesiyle kendisine karşı açılan antitröst davası kapsamında Aralık ayı başında 700 milyon dolar ödeme kabl etti.                                                                       

Gizli sekme (gizli mod) nedir?

İnternet, son zamanların en büyük teknolojilerinden biridir. Birçok kişi interneti çeşitli bilgilere erişmek ve eğlenmek için kullanıyor. İnternete giriş yapmanıza yardımcı olan tarayıcılar, insanların kullandığı tarayıcı türleridir. Tarayıcıların bazı kişilerin farkında olmadığı çeşitli özellikleri vardır. Bunlar arasında gizli sekme kullanıcıların ilgi duyduğu bir özelliktir. İnsanlar bu özelliği araştırarak bu özelliğin tam olarak ne işe yaradığını bilmek istiyorlar.

Gizli sekmeler, ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkındaki bilgileri kaydetmez. Dolayısıyla aynı cihazı kullanan kişiler için oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bu özelliğin etkinleştirilmesi İnternet geçmişinizin kaydedilmesini önleyecektir. Gizli sekmeyi kullanmak için başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yeni açılan sekmeyi özel olarak seçmeniz yeterlidir.

Tarayıcıdaki gizli sekme ne işe yarar?

En tuhaf konulardan biri de tarayıcıdaki gizli sekme özelliğinin nasıl çalıştığıdır. Gizli sekmeler bir web sitesine giriş yaptığınızda bu hareketleri kaydetmez. Kayıtlı olmadığı için herkesin erişimine açık değildir. Gizli sekmeler, ziyaret ettiğiniz web sitelerini gizli tutmak için kullanılır. Bu sekmeler sayesinde tüm internet geçmişiniz kaydedilmeden tarayıcınız tarafından otomatik olarak silinir.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.