admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Meditasyon nedir?

Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-

Meditasyon nedir?

Meditasyon  nedir ? Meditasyon hangi sağlık sorunlarına yardımcı olabilir? Kaç çeşit meditasyon vardır? Meditasyon ne işe yarar ?
Bizim zamanımızda her şey hızlı ilerliyor. Günde onlarca kilometre yol alıyoruz ve pek çok uyarana maruz kalıyoruz: trafik, gürültü, cep telefonları, e-postalar, sosyal medya, internet, yüz yüze toplantılar ve daha fazlası. Sonuç olarak günlerimiz bir telaş içinde geçiyor ve kendimize yeterince zaman ayıramadığımız için stres bizi hiç bırakmıyor.

Meditasyon nedir?

Zihinlerimiz yorulunca yorulur. Yılda bir veya iki kez kısa bir tatil gençleşmek için yeterli değildir. Bu nedenle, hepimizin zihnimizi temizlememiz ve kendimizi düşüncelerden ayırmamız gerekiyor. Spor yapmak veya hobiler peşinde koşmak gibi kafanızı boşaltmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri meditasyondur. Peki meditasyon nedir? Meditasyon, kişinin düşüncelerinden uzaklaşması ve konsantrasyonunu artırarak beynini dinlendirmesi olarak tanımlanabilir.

Nasıl meditasyon yapılır

Birçok farklı meditasyon türü vardır. Odaklanma ve nefes kontrolü tüm bu tiplerin merkezinde yer alır. Belirli bir noktaya odaklanarak ve nefesi kontrol ederek, insan günlük düşüncelerden uzaklaşabilir ve pozitif bir ruh hali için kendi iç dünyasında bir yolculuğa çıkabilir. Düzenli meditasyon, kalıcı bir olumlu havaya sahip olmanızı ve ruhsal iç disiplini elde etmenizi sağlar.

Meditasyon ile rahatlamanın güzelliği ve sadeliği, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymamanızdır . Tek ihtiyacınız olan sessiz bir yer ve her gün birkaç dakika. Başlangıçta kendinizi günde 10 dakika meditasyona ayırmanız yeterlidir. Ayrıca günde iki kez 5 dakika yapabilirsiniz. Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmek için mümkünse her sabah aynı saatte meditasyon yapmanız önerilir. Meditasyon sırasında neye odaklandığınız ve bunu nasıl yaptığınız, seçtiğiniz meditasyon türüne bağlıdır.

Yüzlerce farklı meditasyon yöntemi vardır, ancak başlamak için temel adımlar şunlardır:

 • Meditasyon yapmak için özel bir yer seçin ve sakin bir atmosfer yaratmak için bu alana mumlar, tütsü çubukları ve çiçekler yerleştirin.
 • Rahat bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın veya bakışlarınızı meditasyon alanınızdaki bir tabloya, sembole veya sakinleştirici nesneye odaklayın.
 • Yavaş, derin ve sakin bir şekilde nefes alın.
 • Zihninizi kendinize veya bir nesneye odaklayın.
 • Nefes almanın size huzur ve sakinlik getirdiğini bilin. Suyun gelgitle birlikte kıyıdan uzaklaşması gibi, soluduğunuz havanın da düşüncelerinizi uzaklaştırdığının farkında olun. Bunun yerine kendi gelenek ve inançlarınızın sözlerini tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir veya iki haftalık düzenli meditasyondan sonra, ruh halinizde ve stres seviyeleriniz de gözle görülür bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Meditasyon nedir?Meditasyon hangi sağlık sorunlarına yardımcı olabilir?

Meditasyon, özellikle stresle şiddetlenen tıbbi durumlarınız varsa yararlıdır. Bazı araştırmalar, meditasyonun aşağıdaki semptomları yönetmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

 • vurgu,
 • astım,
 • kanser,
 • kronik ağrı,
 • depresyon,
 • Kalp hastalığı,
 • yüksek kan basıncı,
 • huzursuz bağırsak sendromu,
 • uyku bozukluğu
 • Gerilim baş ağrısı.

Bunlardan herhangi birine veya başka sağlık sorunlarına sahipseniz, kendi yolunuzu oluşturabilmeniz için doktorunuzla meditasyon hakkında konuşun. Lütfen meditasyonun geleneksel tıbbın yerine geçmediğini unutmayın. Ancak mevcut tedavinizi tamamlayabilir.

Kaç çeşit meditasyon vardır?

Farkındalık meditasyonu

Farkındalık meditasyonu kendinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi dinlemeye ve zihninizi uyandırmaya odaklanır. Bu meditasyonda dik oturur, nefesinizi hisseder ve zihninizden özgürce akan düşüncelere dayalı konsantrasyon sürecini yaşarsınız. Tıpkı nefes almak gibi, düşüncelerin kafanızdan doğal bir süreç olarak, hiçbir şeyi sorgulamadan ve sürüklenerek geçişini izleyin. Bu süreçte düşünceleriniz bir nehir gibi birbiri ardına özgürce akmalıdır. Böylece kendinizi en doğal halinizle tanırsınız, tanıştığınız bu kişiyi daima nezaketle kabul edersiniz.

Transandantal meditasyon

En basit ve kolay meditasyon tekniklerinden biridir. Bu nedenle, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Transandantal Meditasyon sessiz, sessiz bir yer gerektirir. Bölgenin tahriş olmaması önemlidir. Yere oturun ve kişiyi rahat bir pozisyona getirin

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. creek gate io dedi ki:

  After reading your article, I have some doubts about gate.io. I don’t know if you’re free? I would like to consult with you. thank you.
  https://www.1isara.com/ev-fiyatlari-ne-olacak/