👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

FORK ( ÇATALLANMA ) NEDİR ?

Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-

FORK (ÇATALLANMA) NEDİR ?

FORK (ÇATALLANMA) NEDİR ? Fork kaç çeşittir? 

FORK (ÇATALLANMA) NEDİR ?


Fork kelimesinin Türkçe karşılığı “Çatal ” dur. Çatallanma, bir kripto para birimini mevcut bir bağlı blok zinciri ağında ayrı kopyalara bölmektir. Çatal, tam bir bölünme değil, yeni bir blockchain ağı oluşturmak için aynı veritabanının bir kopyasıdır.

Çatallar bazen hataları düzeltmek veya sistemi iyileştirmek için gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, yeni blok zinciri sistemleri, blok zinciri ağından ayrı olarak kendi para birimlerini/jetonlarını çıkarabilir.

Bitcoin kripto para birimindeki bazı hataları (hız, güvenlik vb.) düzeltmek için bir çatal yapıldı ve yeni bir kripto para birimi olan Bitcoin Cash ortaya çıktı.

Dallanmanın birçok nedeni olabilir. Mevcut blockchain ağlarının gereksinimleri karşılayamaması, geliştiriciler arasındaki anlaşmazlıklar ve daha fazlası gibi nedenlerle çatallanmalar meydana gelebilir. Bu durumda çatal, iki yeni blockchain ağı ve iki farklı kripto para birimi oluşturur. Çatalların oluşturduğu kripto para birimlerinin hangilerinin öne çıkacağı ekosistemi oluşturan borsalar, kripto para kullanıcıları, madenciler ve piyasalar tarafından belirlenen bir durumdur.

Çatallanma işlemi (forking) iki farklı şekilde yapılır: “hard fork” ve “soft fork“.

FORK (ÇATALLANMA) NEDİR ?Sert çatal nedir? (HARD FORK)

Hard fork, blockchain ağının aniden bölünmesidir. Mevcut olanları değiştirmek için yeni blockchain ağları inşa ediliyor. Bu işlem, eski ağlardaki önemli güvenlik açıklarını doldurmak ve yeni yetenekler eklemek için yapılır.

Kullanıcılar yeni ağa geçmek zorunda kalacak ve eski ağda kalan kullanıcılar güncellemeler yoluyla yeni ağa uyum sağlamak zorunda kalacak.

Yumuşak çatal nedir? (SOFT FORK)

Soft fork, blockchain ağına yeni bir alternatif olarak oluşturulan bir ağa verilen addır. Bu, zincirin eski ağda devam etmesine izin verecek ve size yeni ağa geçme seçeneği sunacaktır. Yükseltme yapıp yapmamak eski ağın madencilerine ve kullanıcılarına kalmış.

Mevcut ağda bulunan bazı teknik özelliklerin değiştirilmesi gerektiğini gören bir geliştirici tarafından oluşturulmuştur.

Yumuşak çatal sürecinin önemli bir parçası, bu yeni ağın madenciler ve kullanıcılar tarafından geniş kabul görmesidir. Çoğunluğun onayını alırsa yumuşak çatal başarılı olabilir.  Fork yani çatallanma konusunda sizleri bilgilendirmek istedik umarım sizlere faydalı olmuştur .

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum