admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Metaverse nedir?

Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

Metaverse nedir?

Metaverse nedir ?Kripto dünyasının en büyüleyici teknolojilerinden biri olan Metaverse, insanlar için sanal ve gerçek dünyaları birbirine bağlıyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi internete bağlı herhangi bir cihaz kullanılarak sanal 3 boyutlu evrenlerde ve basit uygulamalarda alım satım işlemleri yapmak çok kolay hale geldi. Bu projelere olan ilgi arttıkça Metaverse projesi son aylarda kripto dünyasının en çok kazandıran projesi haline geldi. Metaverse oyunları ve platformları gelişiyor ve giderek daha fazla kullanıcı çekiyor. sanal evren

Metaverse nedir?
google.com, pub-6086624941510237, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Metaverse ne demek?

İngilizce “meta” ve “universe” kelimelerinden oluşan metaverse kavramı, Türkçe’de “virtual Universe” veya “other Universe” olarak bilinir. İlk olarak Neal Stephenson‘ın 1992 tarihli siberpunk romanı Snow Crash’te bahsedilen romanda anlatılan kavram, insanların sanal gerçeklik gözlükleri ve fiber optik ağlar aracılığıyla girdikleri dijital bir alandır. Kripto para dünyası bu kavramı başka bir boyuta taşımış ve ona yeni bir anlam kazandırmıştır.

Metaverse kavramının tarihi

İlk olarak Neal Stephenson‘ın 1992 tarihli siberpunk romanı Snow Crash‘te duyulan metaverse kavramı, son zamanlarda kripto para birimi dünyasında yaygınlaştı. Hakkında bu kadar çok şey duyduğumuz metaverse kavramı, kripto para birimleri dünyasında yeni bir boyuta taşınmış olsa da aslında kökenleri daha da eskilere dayanmaktadır. 2013. Second Life, bu özelliğe sahip ilk metaverse oyunudur.

Tarihin en popüler video oyunlarından biri olan Minecraft, bir başka ünlü metaverse oyunudur. 2006 yılında piyasaya sürülen Roblox, en ünlü Metaverse oyunlarından biridir. Bunun gibi oyunlar artık blockchain’in üzerinde çok daha gelişmiş bir yapıya sahip, kripto para birimlerini kendi dünyalarını ve finansal yapılarını sağlamak için destekliyor.

Günümüzün En Popüler Metaverse Oyunları

Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), MyNeighborAlice (ALICE), The Sandbox (SAND), Alien Worlds (TLM) ve Bloktopia (BLOK) günümüzün en popüler Metaverse oyunlarından bazılarıdır.

Metaverse nedir?

Axie Infinity (AXS):

Oyuncunun sahip olduğu ve işlettiği blockchain tabanlı bir savaş oyunu olan Axie Infinity, Pokémon ve Tamagotchi’den esinlenmiştir. AXS, oyuncuların Axies adı verilen jeton tabanlı yaratıkları toplamasına, yükseltmesine, savaşmasına ve takas etmesine olanak tanır. Eksenleri birçok biçimde olabilir. Play-to-Win adlı oyun modeli ile Axie Infinity, oyunculara eğlenceli bir oyun deneyimi yaşarken para kazanma fırsatı sunuyor. Oyuncular, Ethereum’da oluşturulan AXS belirteçlerini borsalarda nakde çevirebilir. Axie Infinity, güçlü topluluğu ve hızla yükselen başarısı nedeniyle bir sosyal ağ ve iş platformu olarak ikiye katlanıyor.

Decentraland (MANA):

Decentraland, 90.601 paketten oluşan bir 3D metaverse platformudur. Ethereum ağı üzerinde çalışan Decentraland, kullanıcıların sanal mülkleri NFT biçiminde alıp satmalarına ve bu mülklerin üzerine LAND adı verilen kendi dünyalarını inşa etmelerine olanak tanır. Bu, bir ERC-20 belirteci olan MANA kullanılarak yapılır.

MyNeighborAlice (ALICE):

Metaverse oyunundan MyNeighborAlice (MNA), sanal adaları NFT olarak satın almak, üzerlerine kendi çiftliklerini kurmak, koleksiyon öğeleri bulmak ve avatarları aracılığıyla diğer oyuncularla etkileşim kurmak için bir ERC-20 belirteci olan ALICE’ı kullanıyor. iletişim kurabilecekleri bir dünya ALICE belirteçleri, MNA ekosisteminde staking ödülleri kazanmak için de kullanılabilir. Ek olarak, token sahipleri, geliştirme ve büyüme aşamalarında merkezi olmayan yönetim sürecine katılma hakkına sahiptir.

The Sandbox (SAND):

Pixowl tarafından geliştirilen The Sandbox, geleneksel oyunlardan çok farklı. Sandbox, oyuncuların su ve kum gibi çeşitli kaynakları kullanarak karada kendi evrenlerini yaratmalarına olanak tanıyan bir metaverse oyunudur. Bu evren genişledikçe varlığın değeri artar ve oyuncular bu varlığı diğer oyunculara satabilir veya kiralayabilir. Korumalı Alan, oyuncuların sahip oldukları bölgelerde benzersiz oyun deneyimleri oluşturup satmalarına ve bunları SAND belirteçleri (ERC-20 belirteçleri) aracılığıyla kullanmalarına olanak tanır.

Bloktopia (BLOK):

DeFi Metaverse blok zinciri üzerine kurulu bir oyun olan Alien Worlds (TLM), herkes için ücretsizdir. Madencilik yöntemi, Trillium (TLM) jetonları kazanmanıza ve her madencilikte NFT oyun kartları kullanmanıza olanak tanır.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
  1. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.