👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Doktorunuz önermeden antibiyotik kullanmayınız

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Doktorunuz önermeden antibiyotik kullanmayınız

Doktorunuz önermeden antibiyotik kullanmayınız.Doktorunuz tarafından reçete edilmeyen antibiyotikleri kullanmayınız.
Antibiyotik kullanımı kontrolden çıkarken, Dünya Sağlık Örgütü‘nün bu tehlikelere dikkat çekmek için hazırladığı Antibiyotik Raporu küresel tehditlerle dolu.

Doktorunuz tarafından reçete edilmeyen antibiyotikleri kullanmayınız.

Doktorunuz önermeden antibiyotik kullanmayınız

Antibiyotikler işe yaramadı mı?

Gelişigüzel antibiyotik kullanımı hem dünyada hem de ülkemizde oldukça yaygın. İster soğuk algınlığınız olsun ister baş ağrınız olsun, antibiyotiklere yapışmak vücudunuzun bu savaşçılara karşı direncini artırır. Antibiyotik kullanımı kontrolden çıkarken, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tehlikelere dikkat çekmek için hazırladığı Antibiyotik Raporu küresel tehditlerle dolu.

Antibiyotik hayat kurtarır ama…

Önceden tedavi edilemeyen ölümcül enfeksiyonların çoğu antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Antibiyotiklerin tıpta kullanılması sayısız hastanın hayatını kurtarmaktadır. Bununla birlikte, uygunsuz antibiyotik kullanımı, mikrobiyal ilaç direncinin gelişmesine yol açarak antibiyotik tedavisinin başarısız olmasına yol açar.

Doktorunuz önermeden antibiyotik kullanmayınız

Enfeksiyonlar artıyor!

Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü, antibiyotiklerin aşırı veya uygunsuz kullanımının antibiyotik öncesi dönemlere dönüş olduğu uyarısında bulunarak, dünya çapında kolayca yayılarak birçok insanı hasta edebilir ve halk sağlığını tehlikeye atabilir. Bu durumda antibiyotiklerle tedavi edilebilecek enfeksiyon sayısı kaçınılmaz olarak artacaktır. Günlük yaşamla kolayca tedavi edilebilen bulaşıcı hastalıklar. Örneğin, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve deri ve yumuşak doku enfeksiyonları tedavi edilemez hale gelir. Kaza veya yaralanmaların neden olduğu akut enfeksiyonlar tedavi edilemez. operasyon imkansız hale gelir
Günümüzde antibiyotik kullanılarak yapılan ameliyatlar enfeksiyon gelişmeden yapılabilmektedir, bu nedenle antibiyotik eksikliği varsa ameliyat mümkün olmayabilir. Kronik hastalıkları, neoplastik hastalıkları ve organ nakli olan hastalar sık ​​enfeksiyon riski altındadır, bu nedenle gelişebilecek en küçük enfeksiyonlar bile ölümcül olabilir. Hastanelerde sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonlar, antibiyotik tedavisi etkisiz olduğunda tedavisi en zor hastalıklardan biri olabilir.

Antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar daha ciddi, tedavisi zor ve tedavisi pahalıdır. Antibiyotik direncini önlemek için uygun antibiyotik kullanımı stratejileri geliştirilmelidir. Antibiyotikler gerektiği kadar doktor gözetiminde kullanılmalı, uygun ilaçlar seçilmeli ve uygun sürelerde kullanılmalı, enfeksiyon önleme stratejileri güçlendirilmelidir. Önleyici tedaviler enfeksiyonları iyileştirmekten daha etkilidir, bu nedenle çocuklar ve yetişkinler için aşılamalar genişletilmelidir. Hijyen, enfeksiyonun yayılmasında çok önemlidir ve toplumdaki her bireyin dikkatli bir şekilde el hijyeni uygulaması gerekir. Antibiyotikler tarım ve hayvancılıkta da kullanılmaktadır ve bu alanlarda uygun antibiyotik kullanım stratejileri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum