👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Güzel kokulu meyve çileğinin 4 etkisi

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Güzel kokulu meyve çileğinin 4 etkisi

Güzel kokulu çilek genellikle Mayıs ayından itibaren vitrinlerde yerini alacak, her yaştan erkeğin ve kadının unutamayacağı bir kokuya sahip olan çileğin iyiliğini biliyor musunuz? Bu antioksidan açısından zengin meyvenin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çilek kaç kalori?

Çilek, C vitamini ve manganez açısından zengin bir meyvedir. Meyve genellikle çiğ yenir ve ayrıca reçel ve tatlılarda kullanılır. Çilek %91 sudur ve porsiyon başına (100g) 32 kalori ve 2g lif içerir. Kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolü için oldukça önemli olan bu yaz meyvesi sadece folik asit (B9 vitamini) ve potasyum açısından zengin olmakla kalmıyor, aynı zamanda vücut için birçok faydası bulunuyor.

Güzel kokulu meyve çileğinin 4 etkisi
1. Düşük şeker

Çilek çoğunlukla sudur, bu nedenle çok az şeker içerirler. 100 gramında 8 gram karbonhidrat vardır. İçeriğindeki karbonhidratlar ağırlıklı olarak lif ve basit şekerlerdir. Bağırsaktaki faydalı bakterilere lif sağlayarak sindirim sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda düşük glisemik indeksi nedeniyle çilek kan şekerinde önemli değişikliklere neden olmaz.

2. C vitamini açısından zengin

Çilek çeşitli vitamin ve mineraller içerir ve C vitamini, manganez, folik asit (B9 vitamini) ve potasyum açısından zengindir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini ve cilt sağlığını korur. Özellikle hamilelik ve yaşlılık döneminde vücut için çok önemli bir vitamin olan B9 vitamini ile büyümeyi ve hücre fonksiyonunu destekler.Ayrıca demir, bakır, magnezyum, fosfor, B6, K ve E vitaminlerini içerir.

3.  %25’ten Fazla Antioksidan

Normalde meyvenin dış tabakasında bulunan antioksidanlar, çileğin posasında da bulunur. Bu kırmızı meyve 25’in üzerinde antioksidan içerir. Özellikle bu antioksidanlar kalp sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır.

Güzel kokulu meyve çileğinin 4 etkisi

4. Kolesterol Düşmanı

Araştırmalar, çileğin kalp sağlığını korumada önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Orta yaşlı insanlarda kalp hastalığı riskini ölçen bir araştırmaya göre, iyi kolesterol olarak da bilinen HDL kolesterolü düşürerek kan basıncını ve trombosit fonksiyonunu iyileştirebilir. Ayrıca, antioksidanların kan seviyelerini artırmaya, stresi ve iltihaplanmayı azaltmaya ve trigliseritleri iyileştirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda LDL kolesterolü düşürdüğü tespit edilen çilek, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp damar sağlığı ve kansere karşı koruma açısından bir numaralı meyvedir.

Yan etkilere dikkat!

Çilek vücut tarafından genellikle iyi tolere edilir, ancak özellikle çocuklarda alerjiye neden olabilir. ağzınızda kaşıntı veya karıncalanma, kurdeşen, baş ağrısı, dudaklarınızın, yüzünüzün, dilinizin veya boğazınızın şişmesi veya çilek yedikten sonra nefes alma problemleri.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.