admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Zencefilin Faydaları Nelerdir ?

Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-

Zencefilin Faydaları Nelerdir ?

Zencefilin Faydaları Nelerdir ? Zencefil fazla tüketmenin zararları var mıdır ? Zencefil ve hakkında merak ettikleriniz…Zencefil düzenli tüketildiğinde sindirim bozukluklarından kalp sağlığına kadar birçok sağlık sorununun hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir ?
google.com, pub-6086624941510237, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zencefil nedir?

İnsan sağlığına katkısı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış olan zencefil, ülkemizde popülaritesi giderek artan besinlerden biridir. Binlerce yıllık geçmişi olan bu bitkinin kökleri geleneksel tıpta da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Latince adı Zingiber Officinale olan zencefil, Asya’nın tropik bölgelerinde yetişmekte ve bol miktarda tüketilmektedir. Daha çok mutfakta baharat olarak kullanılan zencefil çayı da popülerdir. İnsanlık tarihinde uzun bir geçmişe sahip olan bu bitkinin insan sağlığına olası katkılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

zencefilin faydaları

  • Hazımsızlığa iyi gelir
  • Pek çok insan için özellikle yemekten sonra hazımsızlık için zencefil ağrı ve rahatsızlığı giderebilir.Zencefilin bu özelliği, besinlerin mideden boşaltılma sürecini kısaltmasına dayanmaktadır.Ancak bunun için destek vardır ve ölçülmüştür. zencefil yemenin mide boşalmasını yaklaşık %30 oranında hızlandırabildiği.

ağrılara iyi gelebilir

Zencefil, gingerol adı verilen biyoaktif bir madde içerir. Bu bileşik sayesinde zencefil iltihabı azaltarak ağrı kesici görevi görür. Bu etki özellikle zencefil ile güçlüdür. Bir çalışma, taze zencefilin egzersiz sonrası kas ağrısını yaklaşık %25 oranında azalttığını buldu.

Beyin Sağlığına Katkı Sağlayabilir

Zencefil, yapısında bulunan antioksidanlar ve bileşikler sayesinde yaşlanmaya bağlı bilişsel problemlerle mücadeleye yardımcı olabilir. Beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan zencefilin hafıza üzerinde de olumlu etkisi olduğuna inanılıyor. Orta yaşlı kadınlar üzerinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin bu katkılarını desteklemektedir.

Kanser Riskini Azaltabilir

Zencefilin güçlü antioksidan özelliği stresi azaltmada etkilidir. Stres serbest radikallerin, toksik maddelerin vücutta birikmesini artırır. Serbest radikaller kanser dahil birçok hastalığa neden olabilir. Zencefil tüketmek vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye ve kansere yakalanma şansını azaltmaya yardımcı olabilir. , bu süreci takiben deneklerin bağırsak yapısı üzerindeki olumsuz etkilerin azaldığı tespit edilmiştir. Yapısında bulunan zencefiloller ile mide kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı da etkili olduğu söylenmektedir. Kanser hastalarının zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir. Kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilir.
Zencefil yapısındaki zencefilollerin sağlığımıza bir diğer katkısı da kan şekerini dengelemeye yardımcı olmasıdır.Bu çalışmada tip 2 diyabetli 41 kişi düzenli olarak zencefil tozu tüketmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, açlık kan şekerinde %12’lik bir azalma olduğunu gösterdi.

Zencefilin Faydaları Nelerdir ?

Kilo kaybını destekleyebilir

Zencefil düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye de yardımcı olabilir. Diyabetin genellikle fazla kilolu olmakla ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. 2016 ve 2019 yıllarında yapılan iki araştırma, zencefilin kilo vermede etkili olduğunu gösterdi. Dengeye ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. 2019 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre zencefil, kilolu kişilerde yağ kütlesini ve bel-kalça ölçülerini azaltmaya yardımcı olabilir. etkisinin vücutta artan enerji harcaması ve azalmış inflamasyona bağlı olduğuna inanılmaktadır. bulantıyı hafifletebilir
Mide bulantısına olumlu etkisi olan zencefil, özellikle hamilelik döneminde mide bulantısını giderebilir. Çalışmalar ayrıca düzenli zencefil tüketiminin hamilelik sırasında mide bulantısını azaltabileceğini göstermiştir. Hamilelik süreci birçok sağlık değişikliğini beraberinde getirebileceğinden, hamile kadınların mide bulantısı için zencefil almadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.

kolesterol seviyelerini düşürebilir

Düzenli zencefil tüketimi, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Yüksek kolesterol kalp sağlığı için kötü olduğu gibi zencefil de kalp sağlığı için iyidir. Özellikle kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kalp sağlığına zararlıdır ve zencefil tüketimi kötü kolesterolü düşürmede de etkilidir.

Zencefilin yan etkileri nelerdir?

Zencefilin küçük dozlarda bile önemli yan etkileri yoktur. Günde 5 gramdan fazla alınması yan etkilere neden olabilir. Zencefilin olası yan etkileri şunlardır:

  • ağızda tahriş,
  • mide problemleri ve mide bulantısı
  • gaz,
  • Düşük kan basıncı (tansiyon düşüklüğü)
  • kan

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
  1. Clementpip dedi ki:

    Experienced Handymen for All Your DIY Projects and Odd Jobs https://www.1isara.com/sosyal-medyanin-bagimlilik-yapan-gercekleri/