Tiamin nedir ve ne içerir?

Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tiamin nedir ve ne içerir?
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Tiamin nedir ve ne içerir?

Tiamin nedir , eksikliği hangi rahatsızlıklara yol açar ? Vücutta karbonhidratları enerjiye dönüştüren tiamin (B1 vitamini) eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tiamin nedir ve ne içerir?

Tiamin ne yapar?
Tiamin adı verilen maddenin ortak adı B1 vitaminidir. B1 vitamini temel besinlerden biridir. Tiamin veya B1 vitamini, tükettiğimiz gıdalarda doğal olarak bulunur. Makarna ve ekmek gibi bazı yiyeceklere hazırlanırken de eklenir. Tiaminin suda çözülebilen tablet versiyonu da vardır. Tiaminin insan sağlığı için önemi, enerji metabolizmasındaki önemli rolünden kaynaklanmaktadır.

Tiamin nedir ve ne içerir?

Tiamin ne yapar Tiamin vitamini, yediğiniz yiyeceği enerjiye dönüştürmekten sorumludur. Tiamin ayrıca tükettiğimiz karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinden de sorumludur. Tiamin tarafından üretilen enerji, insan vücudunun hayatta kalmasını ve beyin, sinirler ve kalbin çalışmasını sağlar. Diyet şekerleri ve nişastalar da tiamin tarafından işlenir. Tiamin, hücre büyümesi, gelişimi ve işlevi için gereklidir. Tiamin, insan vücudu sadece eser miktarda depoladığı için günlük tüketilmesi gereken bir vitamindir. Kısa raf ömrünün nedeni tiaminin suda çözünürlüğüdür. Bu nedenle günlük tükettiğiniz besinlerin yeterli miktarda tiamin içermesi önemlidir. Günlük olarak yaygın olarak yediğimiz besinler vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli tiamin miktarını sağlamaya yeterlidir.Bir doğası var. Araştırmalar, tiaminin insan vücudundaki raf ömrünün yaklaşık 20 gün olduğunu göstermektedir.

Hangi yiyecekler tiamin içerir?

Peki tiamin nedir? Tiamin et,balık,meyve,bezelye,yoğurt,yumurta,süt,fasulye,fındık,tam tahıllar,ayçekirdeği ve baklagillerde bulunur.Topikal olarak ekmeklere,tahıllara,kahvaltılık tahıllara ve daha pek çok şeye eklenir. diğer gıdalar ve doğal gıdalar. Su ile alınabilen formu da bulunmaktadır.

Tiamin için günlük ihtiyacınız nedir?

19 yaşın üzerindeki erkeklerin günde 1,2 mg tiamine, 19 yaşın üzerindeki kadınların ise günde 1,1 mg tiamine ihtiyacı vardır. Hamile veya emziren kadınlar için günlük tiamin vitamini ihtiyacı 1,4 mg’a çıkar.

Tiamin eksikliği nasıl teşhis edilir? İnsan vücudundaki vitamin eksikliği belirli semptomlara neden olabilir. Tiamin eksikliği sık görülmez ancak bir eksiklik ciddi belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir…

✅Yorgunluk zayıflıkları:
Tiamin eksikliğinin en belirgin belirtilerinden biri yorgunluktur. Yorgunluğun şiddeti, vücudunuzda eksik olan tiamin miktarıyla yakından ilgilidir. Yorgunluk, tiaminin gıdayı enerjiye dönüştürme yeteneğinden kaynaklanır. Yorgunluk, tiamin eksikliğinin ilk belirtilerinden biridir.

✅Anoreksiya:
Anoreksiya, tiamin eksikliği ve yorgunluğun en belirgin erken belirtilerinden biridir. Anoreksiya zamanla kilo kaybına da neden olabilir. Tiaminin açlığa ve anoreksiyaya neden olmasının beynin tam açlık mesajını iletme görevinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

✅Bulantı kusma:
Tiamin eksikliği hafiftir, ancak mide bulantısı ve kusma olabilir. Bu, tiamin eksikliğinin en yaygın semptomlarından biridir.

✅Ruh hali:
Agresif duygular Öfkeyi kontrol etmekte güçlük Sinirlilik Engellenme Günlük ruh hali değişiklikleri

Tiamin nedir ve ne içerir?✅Fizyolojik değişiklikler:
Vücut şişmesi, ödem

✅Nefes darlığı:
Nefes almada zorluk,

✅Ataksi:
Denge kaybı, baş dönmesi, düşme, konuşma güçlüğü,

Favori Konu:
Kontrolsüz göz hareketleri ve gözlerin arkasındaki optik sinirin hasar görmesi, tiamin eksikliğinin neden olduğu sinir sistemi işlev bozukluğundan kaynaklanır.

✅Kalp ile ilgili sorunlar:
Şiddetli tiamin eksikliği olan kalp yetmezliği, istirahatte bile hızlı kalp atışı

✅Felç:
Sinir sistemine verilen hasar nedeniyle hareket bozuklukları.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum