admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Antibiyotik Soğanın 5 Faydası

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Antibiyotik Soğanın 5 Faydası

Doğal antibiyotik” olarak bilinen soğan, tüm yemeklere lezzet katar. Soğanın sağlığa faydalarını biliyor musunuz? İşte soğanın faydaları

Antibiyotik Soğanın 5 Faydası “Sağlıklı ama keserken ağlıyorum” diyorsanız…
Soğanın faydaları ? Diyetimize eklediğimiz soğanın vücut için savaşçı görevi gördüğünü biliyor muydunuz?Geleneksel olarak terapötik olarak kullanılan soğan, öncelikle baş ağrıları, kalp hastalıkları ve ağız ülserlerini tedavi etmek için kullanılmıştır.Bu yiyeceğin asırlık faydaları için okumaya devam edin.

Antibiyotik Soğanın 5 Faydası

1. Bağışıklık Kazandırır

Vitamin, mineral ve lif açısından zengin olan soğanın kalorisi düşük olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren ve mikroorganizmalarla savaşan C vitamini içeriği de yüksektir. Ayrıca kollajen üretimine, hücre yenilenmesine ve demir emilimine yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında domates, salatalık, biber, maydanoz, nane ve soğandan oluşan bir salata bağışıklığınızı güçlendirecek ve kilonuzu kontrol altına alacaktır.

2. Hücreleri korur

C vitamini içerdiği için sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hücreleri serbest radikaller olarak bilinen moleküllerin neden olduğu hasarlardan da korur.B9 ve B6 vitamini gibi B vitaminleri açısından zengin olan soğan, metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olur. sinir sisteminin düzenlenmesi için de önemlidir.

3. Kalp hastalığı riskini azaltır

Soğan, vücuttaki iltihapla savaşan antioksidanlar ve bileşikler sayesinde trigliserit seviyesini düşürür ve kolesterolü düzenler. Böylece kalp hastalığı riskini azaltır. Aynı zamanda içerdiği maddeler sayesinde yüksek tansiyonun dengelenmesine ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. İdrar söktürücü soğanın ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasına ve kanı temizlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar soğanın bağırsakları genişlettiğini gösteriyor. koroner arterler ve kalbi güçlendirir.

Antibiyotik Soğanın 5 Faydası

4. Antioksidan depolar

Antioksidanlar, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hücrelere zarar veren hastalıkları önlemeye yardımcı olan bileşenlerdir. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu sebze, 25 flavonoid ve antioksidan içerir. Kırmızı soğan özellikle kalp hastalığı, kanser ve diyabete karşı koruma sağlayan antosiyaninler açısından zengindir. Araştırmalar, diyetlerinde soğan ve sarımsak yiyen kişilerin yumurtalık, kolon ve gırtlak gibi belirli kanser türlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

5. Griple savaşır ve  hastalanmaktan korur

İçerdiği sülfozitler ve allisin sayesinde doğal bir antibiyotik gibi çalışır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarını önlemekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonlara ve mikroplara karşı bir savaşçı görevi görür.

“Sağlıklı ama keserken ağlıyorum” diyorsanız…
Bir soğanı kesmek, soğan tarafından üretilen kükürt bazlı gazları serbest bırakır. Bu gaz, sülfürik asit üretmek için gözdeki su ile reaksiyona girer. Gözyaşları, bu tahriş ediciyi gözden çıkarmaya çalışan gözyaşı kanalları tarafından üretilir. Soğanı keserken yüzünüzü soğandan uzak tutun. Bu şekilde açığa çıkan gaz göze girmeden dağılır.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum