admatic.com.tr, adm-pub-563560700, DIRECT
👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Kalp sağlığınızı koruyan  baharatlar

Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

Kalp sağlığınızı koruyan  baharatlar

Kalp sağlımızı koruyan baharatlar yazımızda sizlerle olacaktır.Tuz alımını azaltmanın kalp ve damar sağlığı için önemli bir adım olduğunu hepimiz biliyoruz. Tuzsuz ve aromasız yiyecekler yemeyi düşündüğünüzde, sizin de azaltmanız gerekmez mi? Tuzu azaltın ve kalbinizi kurtaracak bu tatları ve baharatları deneyin.

Kalp sağlığınızı koruyan  baharatlar
google.com, pub-6086624941510237, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kalbi koruyan baharatlar

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü‘nün günde tavsiye ettiği 6 gram tuzun yaklaşık iki ila üç katı kadar tüketiyor. “Ama tatsız ve tuzsuz yemek yemek ister misiniz?” O zaman bir önerim var! Yemeklerinizi tuz yerine baharatlarla tatlandırabilirsiniz. Ayrıca bazı baharatlar kalp sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Kardiyovasküler hastalık dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Ancak araştırmalar, sağlıklı bir yaşam tarzıyla kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin %70’e kadar azaltılabileceğini gösteriyor. Kalp ve damar sağlığınız için alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri tuz alımınızı sınırlamaktır. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyona ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalığa yol açar. Araştırmalar, günde bir gram daha az tuzun kalp krizi riskini %3 ve felç riskini %5 azalttığını gösteriyor. Günlük tuz alımını yarıya indirmek, kan basıncını 10 mmHg daha düşürerek çok daha büyük bir etkiye sahipti. İşte kalp sağlığınızı tuzun zararlarından koruyacak bir baharat…

Biberiye

Özellikle et yemeklerini tatlandırmak için kullanılabilir. Bu baharat vücuttaki inflamatuar yanıtın etkilerini azaltarak kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda doğal antioksidan özelliği de genel sağlığa fayda sağlar.

Safran

Pilavınızı safranla renklendirebilir ve tatlandırabilirsiniz.Safran antioksidan özelliği ile damar yapısını korur ve vücuttaki iltihaplanma tepkisini azaltır. Kolesterolü düşürmede de etkilidir.

Kekik

Et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik, antioksidan ve antienflamatuar özellikleriyle kan damarı sağlığını korur. Bu baharat aynı zamanda kolesterol düşürücü özelliklere de sahiptir.

Kişniş

Et yemeklerini tatlandırmak için kullanılabilen kişniş, bağışıklık sistemini güçlendirir, hazımsızlığa yardımcı olur, kan kolesterolünü düşürür ve yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Kalp sağlığınızı koruyan  baharatlar

Kimyon

Kuru baklagillerden yapılan yemeklerin vazgeçilmezi olan kimyon, vücuttaki iltihaplanma tepkilerini azaltır.

Zencefil

Sebze yemeklerini ve ızgara balık yemeklerini tatlandırır. Vücudun direncini artıran zencefil, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu baharat ayrıca kan damarı duvarları üzerinde faydalı etkilere sahip olarak kan basıncının kontrolünü kolaylaştırır.

Sumak

Salatalarda ve sebze yemeklerinde kullanılan sumak, kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu sayede damarlar şekerin zararlı etkilerinden korunmuş olur.

Nane

Hem et yemeklerini hem de sebze yemeklerini tatlandıran nane, antioksidan özelliği ile kan damarlarını koruyor. Kalp ritmini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücut üzerinde stres giderici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Karabiber

Çorbaların vazgeçilmezi olan karabiber ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Karabiber ayrıca yağ hücrelerinin parçalanmasını teşvik ederek kilo kaybını destekler.

Limon tozu

Limon tozu yemeklere eşsiz bir tat verir ve antioksidan özelliği ile damar yapısını korur. Limon tozu tansiyonu düşürmek gibi önemli etkilere de sahiptir.

Tarçın

Tarçın bu ülkede daha çok tatlılarda kullanılıyor ancak Uzak Doğu mutfağına ilgi duyanların da mutlaka tüketmesi gereken bir baharat. Tarçın ayrıca kolesterol ve kan şekerini düşürmede de etkilidir. Günde 1 çay kaşığı tüketmek kalp ve damar sağlığına da katkı sağlar.

Sarımsak tozu

Önemli bir antioksidan olan kuru sarımsak sofralarımızın vazgeçilmez baharatlarından biridir. Sarımsak tozu, yemeklerinize lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını kontrol etmeye de yardımcı olur.

 Zelde

Zencefil gibi antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan zerdeçal ile pirincinizi renklendirebilir ve tatlandırabilirsiniz.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
  1. register dedi ki:

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://www.1isara.com/akilli-telefonunuzla-para-kazanmanin-yolu-en-iyi-para-kazandiran-uygulamalar/