Badem yemenin faydaları nelerdir ?

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Badem yemenin faydaları nelerdir ?
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Badem yemenin faydaları nelerdir ?

 

Badem yemenin faydaları nelerdir ? Badem yemek ne fayda sağlar ? Bademin mucize etkileri nelerdir ? En lifli kuruyemişlerden biri olan çiğ badem yemenin birçok faydası vardır.

Badem yemenin faydaları nelerdir ?

Badem yemenin faydaları nelerdir ?

Badem birçok kişi tarafından lezzeti ve sağlığa faydaları nedeniyle tüketilmektedir.Tabii ki doğru miktarda ve doğru şekilde yenildiğinde sağlık açısından faydaları etkilidir.Tekli doymamış yağları azaltmak dahil birçok faydası için günde 25 çiğ badem tüketmelisiniz. kolesterol, tokluk hissi ve daha fazlası. Bademin faydaları…

1. E Vitamini Deposu

Güneşin UV ışınları ve oksidatif stres cilde zarar verebilir ve erken yaşlanmaya neden olabilir, ancak bademdeki E vitamini serbest radikallerle savaşan ve cildi koruyan bir antioksidandır.

 

2. Kötü kolesterolle savaşın

Kandaki yüksek seviyelerde kötü kolesterol (LDL), kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. Günde yaklaşık 20 çiğ badem, kötü kolesterolü önemli ölçüde azaltabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

3. Diyet lifi açısından zengin

Bademlerin karbonhidrat oranı düşük, yağ ve posa oranı yüksektir, bu nedenle tok hissetmenizi sağlayan özelliklere sahiptirler. Yağ ve lif içeriği kilo vermeye yardımcı olur, kan şekerini dengeler, tokluk sağlar, kabızlığı önler.

4. Tokluk Tutar ve Kan Şekerini Düzenler

Tokluk etkisinin yanı sıra meyve gibi karbonhidrat içeren besinlerle birlikte badem yemek kan şekerinin çok hızlı yükselmesini engeller.

Badem yemenin faydaları nelerdir ?

5. Kan basıncını dengeleyin

Araştırmalar, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırdığını gösteriyor. Yüksek tansiyon ise kronik yüksek tansiyonun yanı sıra kalp krizi ve felçlere neden olabilir. Magnezyum içeriği magnezyum eksikliğini gidermeye yardımcı olduğu gibi bu risklere karşı da koruma sağlar. Ancak tuzda kavrulmamış çiğ badem tüketilmelidir. tansiyonu yükseltmemek için tercih edilmelidir.

6. Bağırsaklarınızı hareket ettirin

Yağlı yiyecekler bağırsaklarınızdaki kasların kasılmasına ve gevşemesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerinin artmasına neden olur. Yüksek lifli gıdalar, bağırsağa su çekerek bağırsak hareketlerini artırır. İçerdiği yağ ve posa sayesinde kabızlığa iyi gelir.

7. Kalsiyum ve magnezyum ile kemikleri güçlendirir

Yeterli kalsiyum ve magnezyum alımı kemik sağlığı için önemlidir. Badem tüketmek, özellikle süt veya yoğurt tüketmeyenler ve veganlar için magnezyum ve kalsiyum eksikliğini gidermeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir. Badem sütü de iyi bir vegan alternatifidir. Badem unu da glütensiz beslenenler için bir seçenektir.

8. Kötü kolesterolü önler

Yüksek kolesterol (LDL), kalp krizi ve felç gibi durumlara yol açabilen damar sertliğine neden olur. Badem, damar sertliğini önlemeye yardımcı olan E vitamini içerir.

 

9. Kanser önleyici etkisi vardır

Badem, kilo kontrolü, antioksidanlar ve lif içeriği sayesinde kansere karşı korur. Hayvan çalışmaları, badem yemenin kolon kanserini önleyebileceğini göstermiştir.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum