👉 BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ 👈

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Fındığı severim ama siz kavrulmasını mı tercih edersiniz, işte fındığın faydaları ve çiğ yemeniz için en önemli nedenler…

Tam bir sağlık deposu olan fındık, beyin sağlığından mutluluk hormonlarına, diyabet riskinin azaltılmasından kanserin önlenmesine kadar tüm önemli faydaları sunar.Lif içerir. İçerdiği proteinler, karbonhidratlar, antioksidanlar, B-riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminler ve kalsiyum, folik asit, çinko, potasyum, demir ve manganez gibi mineraller ile tam bir sağlık hazinesidir. Fındığı çiğ yemek, besin değerinden daha fazla yararlanmanızı sağlar.

Kavrulmuş Fındık Zararlı mı?

Fındığın daha uzun süre kavrulması, fındıktaki besin maddelerinin kaybına neden olurken, fındıktaki sağlıklı yağlar da zarar görerek oksitlenerek hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Pişmemiş olanlar, kavrulanlara göre iki kat daha fazla antioksidan içerir. Satın alırken çiğ (kavrulmuş değil) olduklarından emin olun. Çiğ Fındığın Faydaları…

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Bağışıklık için çiğ fındık

Fındık yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini, kırmızı kanın içinde bulunan  hücrelerin parçalanmasını önleyip anemi riskini azaltır. Daha iyi kan dolaşımı ateş, soğuk algınlığı ve diğer hastalık riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlam sinirler

Fındık, B6 vitamini açısından zengindir ve besinlerle dolu tam teşekküllü bir sağlık gıdasıdır. B6 Vitamini; miyelin olarak bilinen, elektrik sinyallerinin hızını ve etkinliğini artıran ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan sinir kılıflarının oluşumu için gerekli olan bir vitamindir. B6 vitamini ayrıca serotonin, melatonin ve epinefrin gibi hormonların salınımını destekleyerek sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Beyin sağlığını destekler

Fındık, protonosiyanidinler, kersetin ve kaempferol gibi fitokimyasallar içerir. Bu proantosiyaninler “flavonoidler” adı verilen bir gruba aittir. Flavonoidler beyin sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, zihinsel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlayan triptofan ve izolosin amino asitleri açısından zengindir. Çok fazla fındık yemek zararlı mı?
Fındığın aşırı tüketimi ise tam tersi etki yaratarak kilo alımına neden olabilir. Çünkü enerjisi yüksektir. Fındığın protein, lif ve yağ açısından zengin bileşimi tokluğu artırır, aşırı yemeyi önler ve yüksek kalori alımına karşı korur.

Fındık besin değeri ve kalorisi

Bir avuç yaklaşık 25 gram ve 150 kaloridir. Porsiyon boyutlarına dikkat etmek önemlidir. Porsiyon büyüklüğü 6-7 çiğ fındıktır.

Şeker hastasıysanız çiğ fındık yiyin

American Journal of Clinical Nutrition’da 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, şeker hastalarının düzenli fındık tüketiminden daha fazla etkilendiğini ve diyabetik olmayanlara göre daha düşük kan lipitlerine sahip olduğunu gösterdi.Günlük diyetlerine fındık eklemek, glikoz intoleransını artırır.

Bir avuç fındık kalbi nasıl korur? Kalp sağlığını koruyan sağlıklı yağlar içerir. Vücuttaki kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan harika bir oleik asit kaynağıdır. Fındığın düzenli tüketimi kolesterol seviyesini %27 oranında düşürür. Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak tüketen kişilerin kalp krizinden ölme riskini azalttığını gösteriyor.Aynı zamanda demir, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve çinko gibi doğal bir mineral kaynağıdır.Çünkü kalp sağlığını korur. Fındık güçlü bir magnezyum deposudur
Magnezyum, vücuttaki ve vücuttaki kalsiyum miktarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Yeterli miktarda kalsiyum kasların kasılmasına neden olur ve ihtiyaç duymadıklarında kasların dinlenmesini sağlar. Magnezyum böylece kas tonusunu azaltır ve kas yorgunluğunu, krampları, spazmları ve ağrıları önler. Yüksek Magnezyum seviyeleri ayrıca kas gücünün oluşmasına yardımcı olur.

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Cildini genç tut

Fındıkta bulunan antioksidanlar, cildinize zarar verebilecek serbest radikallerle savaşarak cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca cildi UVA/UVB ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden korur. Antioksidanlarla birlikte flavonoidler cilt hücrelerinin dejenerasyonunu uyarır. E Vitamini desteği ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildinizi daha sağlıklı ve genç bırakır.

Kanser riskine karşı fındık tüketin

Fındığın kanser hücrelerinin gelişmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırdığı düşünülür ve ayrıca vücuttaki kötü huylu hücrelerin yok edilmesine yardımcı olarak kansere yakalanma şansını azaltır ve prostat kanseri riskini azaltır.

Lifli yapısı bağırsakları mutlu eder

Fındıkta bulunan lif bağırsak sağlığında oldukça olumlu rol oynar. Kabızlık, günlük yeterli miktarda çiğ fındık tüketilerek tedavi edilebilir, çünkü yüksek lif alımı bağırsak hareketlerini destekler ve sindirim sistemi fonksiyonunu iyileştirir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.