TOKEN Nedir ? Kripto paradan farkı nedir ?

Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
TOKEN Nedir ? Kripto paradan farkı nedir ?
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

TOKEN Nedir ? Kripto paradan farkı nedir ?

Token nedir?Kripto paradan farkı nedir ?Günümüzde hemen hemen herkesin kripto para birimleri hakkında bilgisi veya yorumu bulunmaktadır. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (Doge), Merkezi Olmayan Finans (DeFi), Blockchain Teknolojisi, NFT’ler, Fun Token’lar ve daha pek çoğu… bazıları 2008’den, bazıları 2017’den, büyük bir artışla , çoğu ilan edildi . Pandemi yılı olarak.

TOKEN Nedir ?

Her şey 2008’de Satoshi Nakamoto adlı bilinmeyen bir kişi veya topluluğun internette bir Bitcoin tanıtım belgesi yayınlamasıyla başladı. 2009 yılında, Bitcoin blok zinciri ve kripto para birimi faaliyete geçti. Bitcoin ile başlayan kripto para birimleri dünyası, o zamandan beri çok daha fazla madeni para ve Token çığ gibi büyüdü.

Kripto para birimleri, madeni paralar, Tokenlar, dijital para birimleri ve altcoinler bu ekosistemde yaygın olarak kullanılan terimlerdir. Pek çok insan hepsinin aynı anlama geldiğini düşünür ve bu ekosistemdeki herhangi bir şeye madeni para veya Token denilebilir. Aslında hem madeni paralar hem de Tokenlar kripto para birimleridir. Ancak bunlar iki farklı kripto para birimi türüdür. Bu makale “Belirteç nedir?” sorusuna cevap vermektedir.

Sanal para dünyasındatoken nedir?

Belirteçten bağımsız blok zincirleri üzerine inşa edilmeyen bu kripto para birimleri, mevcut blok zincirleriyle entegre edilerek oluşturulur. Tokenların birim değerleri vardır ve bu değerler alınıp satılır. Token yalnızca değeri değil, aynı zamanda ürün ve hizmetleri de temsil edebilir. Token üretimi, mevcut blok zincirlerinin üzerine inşa edilmiştir ve bu da madenciliği nispeten kolaylaştırır.

Akıllı sözleşme yapılarının rahatlığı göz önüne alındığında, günümüzde çoğu belirteç Ethereum blok zincirine dayanmaktadır.

En popüler tokenler nelerdir?

ABD Doları destekli Tether (USDT), en yüksek piyasa değerine sahip en iyi bilinen tokenlerden biridir. Tether, Ethereum ve Bitcoin blok zincirlerinde yaşayan bir stablecoin’dir. Çeşitli jeton türleri vardır. Bunlar arasında NFT’ler, DeFi Token’ları, Fan Token’ları ve Metaverse Token’ları bulunur. bu kategorilere dahildir. Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Compound (COMP) ve Chainlink (LINK) gibi tokenler en bilinen tokenler arasında yer alıyor.

Ne tür Tokenlar var?

Tokenlar işlevlerine göre dört gruba ayrılabilir.

Kredi Tokeni:

Yatırımcılar ve girişimciler arasında köprü görevi görmek. Borç verme amacıyla oluşturulan bu tür belirteç, girişimcilerin yatırımcılardan borç almasına olanak tanır.

Yardımcı Token:

Bunlar yatırım amaçlı değil, hizmet amaçlı oluşturulmuş tokenlerdir.

TOKEN Nedir ?

Hisse Tokeni:

Bu, ICO (İlk Belirteç Arzı) terimini içerir. Bu belirteçlerin mantığı, hisse senedi halka arzlarına benzer. Bu projelerin reklamı, ilk oluşum ve pazara giriş sırasında yapılır. Yatırımcılar, projenin ilk aşamasında destek verirken, sonraki aşamalarda belirli ayrıcalıklara sahip olabiliyorlar.
Yönetim Simgesi (Yönetim Simgesi):
Sahiplere belirli bir hizmet veya projenin nasıl yönetildiği konusunda söz hakkı verin.

Madeni para nedir?

Kendi blok zincirine sahip bir kripto varlığına madeni para denir. Bu nedenle, bir koin oluşturmadan önce, bunun için çok zor ve pahalı bir iş olan bir blok zinciri oluşturmamız gerekiyor.

Özünde, madeni paralar, blok zincirinin üzerine inşa edilmiş akıllı sözleşmelerdir.

Akıllı sözleşme, taraflar arasındaki işlemlerin ve anlaşmaların güvenilir ve tutarlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan bir yazılımdır.

En ünlü madeni paralar nelerdir?

İlk kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para olan Ethereum (ETH) en çok bilinen paralardır. Ayrıca Dogecoin (Doge), Polkadot (DOT), Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Litecoin (LTC) gibi bir çok ünlü coin bulunmaktadır.

Tokenler ve madeni paralar arasındaki fark nedir?

Artık iki kavram arasındaki fark hakkında genel bir anlayışa sahipsiniz. Ama toplamak mantıklı. Madeni para, kriptografi bilimi kullanılarak kendi blok zincirinde oluşturulan bir kripto varlığıdır. Belirteç, önceden oluşturulmuş bir blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir kripto varlığıdır.

Bir blok zinciri oluşturmaya gerek olmadığından Token oluşturmak, madeni para oluşturmaya kıyasla çok kolaydır. Ayrıca, madeni paralar dijital para birimleridir ve tokenler dijital varlıklardır. Token, Tokenlarınızı kullanarak hizmet veya ürün satın almanıza olanak tanır.

Tokenları nereden satın alabilirim?

Tokenlar yerli ve yabancı kripto para borsalarından satın alınabilir. Türkiye’deki birçok kripto para borsasında kolayca token alın ve satın.

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me? https://neolduki.com/limbik-sistem-nedir/

  2. gateio güvenilir mi dedi ki:

    I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!